
En historisk dag i Stavanger: Kongeparet, folkefest og Restauration til havs
Kongeparet kommer sjøveien
Dagen starter med at Deres Majesteter Kong Harald og Dronning Sonja ankommer byen med Kongeskipet, som ankrer opp i Byfjorden. Derfra skysses de inn til Vågen i en sjalupp og ønskes velkommen av ordføreren, havnedirektøren, statsforvalteren og politimesteren – sammen med blomsterbarn fra 100-årsjubilanten Kampen skole. Kongeparet fortsetter til Stavanger domkirke, hvor de får høre om restaureringsarbeidet, 900-årsjubileet og utvandrermarkeringen. Seansen i Domkirken er for inviterte gjester, men vises direkte på storskjerm på Torget og på kommunens nettsider.
Folkefest og bursdag på Torget
Etter kirkebesøket blir det folkefest på Torget med Aslak Sira Myhre som konferansier. Det blir musikk, kulturinnslag og bursdagssang for Dronning Sonja, som fyller 88 år denne dagen.
Restauration setter seil
Klokken 12.55 tar en tro kopi av emigrantskuta Restauration fatt på en symbolsk seilas over Atlanteren, 200 år etter den første organiserte utvandringen fra Norge til USA og Canada. Restauration seilte ut fra Vågen i 1825 og ankom New York 9. oktober samme år.
Avgangen markerer et av høydepunktene i Crossings 200, et nasjonalt jubileumsprogram som gjennom hele 2025 hedrer den norske utvandringshistorien – både i Norge og i USA.
Program for dagen – fredag 4. juli 2025
10:30 – Kongeparet ankommer Strandkaien med sjalupp
11:00 – Besøk i Domkirken (overføres på storskjerm og kommunens nettsider)
12:15 – Markering på Torget med konferansier Aslak Sira Myhre
Musikk og kulturinnslag
Bursdagssang for Dronning Sonja
12:45 – Programmet på Torget avsluttes
12:55 – Kongeparet går om bord i Kongeskipet
Restauration legger fra kai og starter sin historiske ferd mot New York.
Velkommen til en uforglemmelig dag i byen vår!
Les mer om den store dagen her!